Do Kokpitu wchodzisz przez adres https://mala-awangarda.pl/wp-admin Co się robi z przydzielonym loginem i hasłem tłumaczyć raczej nie trzeba. Ważne! Nie zapisuj hasła w przeglądarce. Nie zmieniaj go na proste do odgadnięcia. Nie! Ala ma kota 1234 to prostackie i szybkie do złamania hasło.Po zalogowaniu się ujrzysz Kokpit. To centrum zarządzania całą stroną.
Istotna informacja!
Jeśli nie masz pewności co się stanie po kliknięciu – nie duś przycisku.
Idziemy dalej. Skoro jesteś już w Kokpicie za sterami odszukaj zakładkę Strony (po lewej stronie na niebiesko). Klikasz i na liście odszukujesz właściwy tytuł. Będziemy go edytować.Możesz oczywiście kliknąć Edytuj pod Tytułem – tak czy owak uruchomi się edytor blokowy. Być może nawet z powitaniem i krótkim przewodnikiem jak na zdjęciu powyżej.Skorzystamy z utworzonej już strony o tytule: Materiały do nauki w domu Grupa 2. Pierwszy wers to tytuł edytowanej strony. Nie pokazuje się czytelnikom. Z niego powstaje tzw. link dla przeglądarki. Aby zacząć edytować wystarczy zaznaczyć kursorem jakiś blok a ukażą się przyciski jego sterowania i migający kursor. Teraz można zmieniać zawartość. Dodawanie kolejnych akapitów można wykonywać klikając Enter na klawiaturze. Aby dodać bloki kliknij w okrągły znacznik z plusem.Byłbym zapomniał – każdy blok posiada znak trzech pionowo ustawionych kropek. Tam znajdują się dodatkowe opcje dla każdego bloku. Jak w telefonach z androidem – prawda?Klikając znacznik dodawania bloku możesz wybierać ich różne rodzaje. Akapity, obrazki, nagłówki, listy. Można też tworzyć galerie, używać cytatów – to samo co właściwie w każdym edytorze tekstu. Musisz jednak pamiętać, że strona internetowa to taka nieskończona kartka. Rządzi się trochę innymi prawami – stąd bloki.Gdy wybierzesz jakiś blok po prawej stronie pojawią się jego dodatkowe opcje zależne od szablonu i motywu graficznego. W naszym przypadku ustawienia koloru tekstu i tła, wstawienie inicjału itp.Teraz wstawmy obrazek. Na początku, musimy wiedzieć gdzie się on znajduje. Sugerują to przyciski na niebiesko.
Możesz wybrać wstawienie obrazka dodając adres internetowy URl – czyli adres internetowy pod którym znajduje się ono gdzieś w sieci. UWAGA! Wybierając tą opcję upewnij się, że masz zezwolenie na użycie takiego materiału. Złe nie śpi i kancelarie polujące na nieświadomych. To że coś jest w Internecie nie oznacza, że można tego używać dowolnie.
Możesz dodać zdjęcie ze swojego komputera klikając przycisk Wyślij na serwer – wtedy doda się do Biblioteki multimediówGdy dodasz je już do Biblioteki multimediów zaznaczasz i Wybierasz. Tylko pozornie to masło maślane – niestety w użytkowaniu Biblioteki jest sens.Po wstawieniu obrazka on także będzie miał swoje przyciski ustawień dodatkowych. Gdy chcesz wstawić zdjęcie, schemat w możliwie dużym rozmiarze – nie zapomnij wybrać odpowiednich opcji w prawej szpalcie.Gdy skończsz edytowanie dokumentu klikaj przycisk po prawej stronie: Aktualizuj (na niebiesko). Strona nie zamknie się (jak można by się spodziewać) i będzie dalej możliwa do edycji. Aby powrócić do listy opublikowanych stron musisz lewo-kliknąć w lewym górnym rogu logo WordPressa – literkę W w kółku.Powrócisz do listy stron gdzie możesz przejść do edycji innej strony lub wylogować się z Kokpitu najeżdżając myszką w prawym górnym rogu na swoją nazwę i awatar. Gdy pojawią się opcje menu dotyczące profilu klikasz Wyloguj się by bezpiecznie opuścić Kokpit.
Wylogować się możesz zawsze o ile dostępny jest pasek kokpitu z Twoim awatarem i nazwą.
Może zdarzyć się, że Twoje połączenie wzbudzi podejrzliwość systemu w związku z pozostawieniem otwartego okna i bezczynnością. Wtedy nastąpi wylogowanie i zapisany zostanie tylko ostatni automatyczny zapis Twojej pracy.
Dobrze, ale gdzie to hasło do strony?
Oczywiście wstępnie zostało przeze mnie ustawione. Aby je ustawić wystarczy kliknąć w prawej szpalcie reguły o wyświetlania link – Zabezpieczony hasłem.