Dla rodziców

Drodzy Rodzice,

Naszym priorytetem jest uśmiech dziecka oraz Wasze zadowolenie.

Potrzeby, zainteresowania, indywidualne talenty i możliwości Waszych dzieci stanowią największą inspirację do naszych działań. Staramy się ze swojej strony dokładać wszelkich starań, by zagwarantować naszym przedszkolakom bezpieczne, szczęśliwe dzieciństwo i prawidłowy rozwój.

My sami pragniemy stale się rozwijać, aby zapewnić Państwu, a w szczególnych Waszym dzieciom jak najlepsze usługi, w tym profesjonalną opiekę oraz innowacyjne metody nauczania, które umożliwią dziecku poznawanie siebie, świata i innych z uśmiechem na twarzy.

Podstawą naszej pracy jest szacunek i zaufanie, dlatego zależy nam na jak najlepszym kontakcie z Wami. Pracując z Waszym dzieckiem, pracujemy również z Wami. Rozwój i wychowanie dziecka w okresie przedszkolnym jest więc naszą wspólną misją, którą zrealizujemy dzięki stałemu kontaktowi z Rodzicami naszych podopiecznych. Zachęcamy Państwa do śledzenia przedszkolnego życia i aktywnego w nim udziału.

Wyprawka dla Twojego dziecka i Komitet Rodzicielski są dobrowolne.

Ruszyły zapisy do naszego przedszkola, które będzie dyżurowało w okresie wakacyjnym.
Oferujemy nieodpłatną opiekę w lipcu i sierpniu. Z wyłączeniem ostatniego tygodnia w lipcu.
Przyjmujemy wszystkie dzieci, również z innych placówek przedszkolnych.

Dlaczego warto przygotowywać dziecko do przedszkola?

Okres przedszkolny rozpoczyna się w wieku 2,5 roku. To moment, w którym dziecko najczęściej zostaje zapisane do przedszkola i zaczyna się nowy etap życia, zarówno jego, jak i rodziców/opiekunów.

W pierwszych dniach dziecko broni się przed zmianą. Boi się. Nie chce rozstawać się z rodzicem, któremu udziela się uczucie lęku, potęgują wątpliwości.

Z czym zmaga się dziecko, gdy idzie do przedszkola?

Należy mieć świadomość, z czym zmaga się mały człowiek, którego rodzice zostawiają w przedszkolu pod opieką obcych początkowo osób trzecich.

System własnego „ja” u dzieci trzyletnich jest bardzo słabo ukształtowany. Oprócz tego nie posiada ono jeszcze umiejętności jasnego i wyraźnego porozumiewania się. Nie umie zrobić samo wielu rzeczy, potrzebuje pomocy osoby dorosłej. Wie, że w domu może liczyć na rodziców/opiekunów, jednak co w chwili, gdy pozostaje w przedszkolu bez nich? Traci poczucie bezpieczeństwa, czuje lęk i nie wie, że może liczyć na pomoc i wsparcie kogoś innego niż oni. Na nauczycielki reaguje raczej negatywnie. Nie chce na nie patrzeć, boi się poprosić o pomoc np. w załatwieniu potrzeby fizjologicznej, wstydzi się, gdy zrobi to w ubranie.

Wszystkie te negatywne emocje, jakie towarzyszą dziecku w pierwszych dniach, tygodniach spędzonych w przedszkolu, blokują ich chęć poznawania otoczenia i rówieśników. Potrzeba dużo czasu, wspólnych zabaw i odpowiedniego podejścia nauczycieli, by emocje te stopniowo ustąpiły miejsca uczuciom pozytywnym, sprzyjającym dobremu samopoczuciu dziecka, zabawie i nauce.

Co warto wiedzieć:

 • naturalnym środowiskiem wychowawczym dziecka jest rodzina, w której dziecko rozwija swoje osobowe właściwości, nabywa podstawowych nawyków, otrzymuje wzorce zachowań, uczy się wartości przyjętych w społeczeństwie’
 • rozpoczęcie edukacji w przedszkolu to dla większości dzieci pierwszy kontakt z większą grupą społeczną, spoza rodziny,
 • z biegiem czasu dziecko staje się coraz bardziej samodzielne, coraz bardziej swobodnie posługuje się językiem, umysłem i ciałem, jego zachowania mają coraz więcej sensu,
 • fachowy personel pedagogiczny potrafi zapewnić Państwa dziecku wsparcie i pomoc w trudnym okresie adaptacyjnym do funkcjonowania w grupie przedszkolnej

Trzylatek idzie do przedszkola?

Drogi Rodzicu: 

 • Ciesz się razem z dzieckiem, że następnego dnia idzie do przedszkola.
 • Nie obiecuj dziecku nagrody za to, że pójdzie do przedszkola.
 • Ciesz się cały ranek, że Twój trzylatek idzie do przedszkola.
 • Pozwól zabrać swojemu trzylatkowi z domu ulubioną przytulankę, maskotkę lub zabawkę.
 • Pomóż dziecku rozebrać się, zwróć mu uwagę na jego ubranie i na to, gdzie je zostawisz.
 • Pożegnanie w szatni powinno być krótkie: uśmiech-buziak i pa-pa.
 • Jeżeli bardzo chcesz, to do sali wejdź tylko na chwileczkę – oszczędzisz żalu i smutku innym dzieciom.
 • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu – gdy raz ulegniesz, będzie coraz trudniej. Twój Maluszek łzami wymusi kolejny powrót do domu.
 • Jeżeli rozstanie z mamą jest bardzo bolesne, trzylatek powinien do przedszkola przez pierwsze dni przychodzić z tatą.
 • Witaj swoje dziecko z uśmiechem, możesz mu podarować drobny prezencik, mówiąc pozytywnie brzmiące zdanie: „Teraz możemy iść do domu”.
 • Kontroluj się, co mówisz w obecności dziecka na temat sytuacji dotyczącej pobytu w przedszkolu.
 • Nie wywołuj dodatkowego stresu, wymuszając na dziecku, by po przyjściu do domu natychmiast opowiadało o przedszkolu. Samo zacznie opowiadać w odpowiednim momencie.

O czym powinien pamiętać rodzić idąc z dzieckiem po raz pierwszy do przedszkola?

 • O uśmiechu – dziecko czyta nasze emocje.
 • O kredycie zaufania personelu przedszkola.
 • O wierze w swoje dziecko i pewności, że sobie poradzi.

W co powinno być wyposażone dziecko idąc pierwszego dnia do przedszkola?

 • W dobry humor.
 • W przytulankę, która będzie czymś związanym z domem.
 • W chusteczki higieniczne.
 • W kapcie podpisane imieniem i nazwiskiem.
 • W piżamkę, podpisaną imieniem i nazwiskiem dziecka.
 • W płaską poduszkę w poszewce, worek na pościel, ręcznik, strój gimnastyczny podpisany imieniem i nazwiskiem.

Bezpieczeństwo danych RODO

Podstawowe informacje:

Od dnia 25.05.2018 r. weszły w życie przepisy RODO, zgodnie z którymi publikujemy podstawowe informacje dotyczące Ochrony Bezpieczeństwa Danych w naszej placówce.

Administratorem danych osobowych jest: Przedszkole Publiczne Mała Awangarda w Warszawie ul. Jerzego Waldorffa 41C, 01-494 Warszawa, Bemowo, reprezentowane przez Dyrektorkę Agatę Holską.

Informujemy, że:

 1. Odbiorcami danych osobowych są wszyscy Pracownicy Przedszkola adekwatnie do zakresu obowiązków.
 2. Dane osobowe przetwarzane będą, w celu realizacji ustawowych i statutowych zadań Przedszkola i nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnione na podstawie przepisów prawa.
 3. Dane osobowe przetwarzane będą w okresie niezbędnym do realizacji Państwa obsługi oraz w zgodzie z wymogami prawa.
 4. Zasady przetwarzania danych regulują przepisy Ustawy o Ochronie Danych Osobowych (Dz.U. 2018 poz.1000). Okresy przechowywania danych poszczególnych kategorii regulują przepisy Ustawy Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz. U. 2017 r., poz. 59 z późniejszymi zmianami).
 5. Przysługuje Państwu prawo do dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, modyfikacji, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych.
 6. Przysługuje Państwu prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem (jest to „prawo do bycia zapomnianym”). Można tego dokonać bezpośrednio w sekretariacie Przedszkola.
 7. Przysługuje Państwu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże w przypadku braku niektórych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Państwu wszystkich usług.